Nöroşuriji(Beyin Cerrahisi) Anabilim Dalı


Kliniğimizin Kuruluşu ve Fiziki Altyapısı
Kliniğimiz 1991 yılında kurulmuştur ve 2016 yılı itibariyle 20 Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanı yetiştirmiştir. Anabilim Dalımızda halen 4 öğretim üyesi ve 4 araştırma görevlisi çalışmaktadır. Yıllık poliklinik sayımız 18.000 hasta, operasyon sayımız ise yıllık ortalama 1500 ameliyattır.

Poliklinik Hizmeti ve Ameliyathane Bilgileri
Haftanın her günü Beyin ve Sinir Cerrahisi polikliniği halkımızın hizmetinde olup, 34 yataklı kliniğimizde ayrıca 4 yoğun bakım yatağı mevcuttur. Haftalık 6 ameliyat salonu mevcut olup, son yıllarda yapılan ciddi teknolojik altyapı sayesinde dünya standartlarında hizmet sunan ve bölgenin önde gelen Beyin Cerrahi merkezi olmuştur.

Bölümümüzde Verilen Tıbbi Hizmetler


Endoskopik Beyin Ameliyatları: 2010 yılı itibariyle endoskopik beyin ameliyatları başarı ile yapılmaktadır. Kafatasını açmadan küçük bir delikten beyinin içerisine kamera yönlendirilerek yapılan bu ameliyatlar kliniğimizde 2016 yılı itibariyle 40’ı aşkın hastada başarı ile uygulanmıştır.

Çerçeve Yardımlı Beyin Ameliyatları: 2015 yılında merkezimize stereotaktik sistem alınarak çerçeve yardımlı beyin ameliyatları yapılmaktadır. Çerçeve sistemi sayesinde kliniğimizde 2016 yılı itibariyle bölgemizde ilk defa Parkinson ameliyatları yüksek başarı oranı ve hastalardan ek bir ücret alınmadan yapılmaya başlanmıştır.Nöronavigasyon Eşliğinde Beyin Ameliyatları: Merkezimize 2016 yılında nöronavigasyon cihazı alınmış ve beyin tümörlerinin tedavisinde halkımızın ve bölgemizin hizmetine sunulmuştur. Nöronavigasyon cihazı beyindeki kitlelere daha etkin ve güvenli müdahale etme imkânı sağlar. Cihaz sayesinde beyinde hedeflenen kitleye en kısa ve güvenli yoldan sıfıra yakın hata ile yaklaşım sağlanır. Bilgisayar teknolojisinin üst düzey tasarımı olan Nöronavigasyon cihazı, sağlıklı dokuların korunmasını da sağlayarak hastaları daha kısa sürede günlük yaşamlarına döndürebiliyor. Tüm bunlara ek olarak nöronavigasyon cihazı sayesinde beyindeki bazı kitleler hastanın burnundan girilerek güvenilir bir şekilde çıkartılabilmektedir.

Çocuk Beyin ve Omurilik Ameliyatları: Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniğimiz çok uzun yıllardan bu yana çocuk hastaların tedavisinde de ülkemizde deneyim ve bilimsel çalışmalar açısından önde gelen bir merkezdir. Merkezimizde yıllık olarak 100’den fazla pediatrik beyin cerrahi ameliyatları yapılmaktadır. Doğuştan omurga kesesi veya beyinde su toplama olarak bilinen hidrosefali tanılı çocuk hastaların yaklaşık olarak 20 yıldır merkezimizde ameliyatları başarı ile yapılmaktadır.Omurga Ameliyatları: Bel ve boyun fıtıkları, omurga kemiğinde kayma, kanal darlığı ve omurga kırığı gibi hastalıklarda yine merkezimiz uzun yıllardan bu yana ciddi oranda deneyime sahip olup, son teknolojik ameliyat mikroskopları sayesinde merkezimizde tüm omurga ameliyatları başarı ile uygulanmaktadır. Kliniğimizde bel fıtığı ameliyatlarında hem mikrocerrahi (mikrodiskektomi) hem de uygun hastalarda lazer (epiduroskopi) eşliğinde ameliyatlar yapılmaktadır. Bel fıtığı ameliyatları sonrası hastalar ameliyatın ertesi sabahında taburcu edilmekte ve kısa süre içerisinde aktif iş hayatına dönmektedirler. Ayrıca omurga çökmelerinde açık ameliyata gerek kalmadan kırık omurganın içerisine sıvı kemik yerleştirilmesi (kifoplasti) merkezimizde uygulanmaktadır.Sinir Ameliyatları: El bileğinde sinir sıkışması başta olmak üzere (KTS) tüm sinir sıkışmalarına yönelik ameliyatların yapıldığı kliniğimizde, operasyon sonrası genellikle aynı gün hastalar taburcu edilerek aktif hayata dönmektedirler.

Bölümümüzden Görüntülerİletişim


424-2333555 - 1329 (Poliklinik Sekreterliği)
424-2333555 - 2652 (Klinik Sekreterliği)

Doktorlarımız


  • Prof.Dr. Fatih Serhat EROL

  • Prof.Dr. Metin KAPLAN

  • Doç.Dr. Bekir AKGÜN

  • Dr. Öğretim Üyesi Sait ÖZTÜRK