Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı


Göğüs hastalıkları, özellikle akciğerlerin pnömoni, plörezi, tüberküloz, bronşektazi, akciğer kanserleri, plevra hastalıkları, mediasten hastalıkları, kronik obstrüktif akciğer hastalıkları (KOAH), astım gibi solunum sisteminin alt bölümlerinin hastalıkları ile ilgilenen bir daldır. Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı bünyesinde 30 yataklı klinik hizmet vermektedir.Bölümümüzde Verilen Tıbbi Hizmetler


Bölümümüz aylık ortalama 800 hastaya poliklinik hizmeti vermektedir. Bölümümüzde poliklinik muayenesi dışında Bronkoskopi, Torasentez, Plevra biyopsisi, Solunum fonksiyon testleri, Difüzyon testi, deri alerji testleri yapılmaktadır. Ayrıca 2012 yılında hastanemizde açılan Uyku Bozuklukları Tanı ve Tedavi Merkezi (Polisomnografi Laboratuvarı) ile "Uykuda Solunum Durması Hastalığı için Uyku testi" de yapılmaktadır. Ayrıca klinik içerisinde hasta yatakları dışında difüzyon kapasitesi ölçümü ile tam teşekküllü solunum fonksiyonu testi laboratuvarı, Body Plestismograph, video bronkoskopi laboratuvarı, klinik girişimler için ayrı bir bölüm bulunmaktadır.
Bölümümüzün çalışma konularını kronik obstrüktif akciğer hastalıkları, astma, interstisyel akciğer hastalıkları, mesleki akciğer hastalıkları, plevral hastalıklar, pnömi, akciğer kanserleri, asbestozis (Beyaz Toprak Hastalığı), bronkoskopik girişimler, polisomnografi ile uyku çalışmaları oluşturmaktadır.

İletişim


424-2333555 - 2459 (poliklinik sekreterliği)
424-2333555 - 2852 (klinik sekreterliği)

Doktorlarımız


  • Prof.Dr. M. Hamdi MUZ

  • Prof.Dr. Figen DEVECİ

  • Prof.Dr. Gamze KIRKIL

  • Prof.Dr. Teyfik TURGUT

  • Doç.Dr. Erdal İN