HABERLER

HABERLER

Fırat Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalından Büyük Başarı


Fırat Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı’nda gerçekleştirilen bir operasyonla kalbe giden en büyük toplardamarın (CVİ) yüzde yüz tıkanıklığı kronik totatoklüzyonu Retrogrot yöntemiyle açıldı.

Dünyada son yıllarda uygulanan bu yöntem kalbe giden büyük damarlarda uygulaması da oldukça nadir bir girişimdir. Türkiye’de sayılı merkezde uygulanmaktadır.

Operasyonu gerçekleştiren Fırat Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim üyesi, Kardiyoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Türk Kardiyoloji Derneği Koroner Arter Hastalığı Çalışma Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. M. Necati Dağlı, bu yöntemin Türkiye de nadir yapılan işlemlerden birisi olduğunu belirterek, kalbe giden toplam damarın kalsifik yüzde yüz tıkanıklığının genç insanlarda çok nadir görülmesi ile beraber bunların tedavisinin girişimsel anjiyografik olarak tedavi edilmesinin zor olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Dağlı, “ Zor ve güç olan bu yöntemi başarılı bir şekilde yaptığımız için mutluyuz. Fırat Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı yaptığı başarılı çalışmalarla kendinden söz ettiriyor. Bu işlemi 33 yaşında Muş’tan gelen bayan hastamıza uyguladık. Yaptığımız tetkikler sonucu hastanın kalbe giden en büyük toplardamarında yaklaşık 30 milimlik yüzde yüz kalsifiktıkanıklık tespit ettik. Daha sonra bunu hem kalbe giden üst toplar damarlardan Regrotrat yöntemi dediğimiz arkadan giriş tekniği ile kalsifikyüz de yüz kapalı olan damarları normalde kullandığımız tellerden on kat daha sert tellerle adeta kemik yapı olmuş damarın içerisindeki tıkalı bölgeleri bu özel tellerle gerçekleştirildi. Üst taraftan toplar damardan (subclavianven)girdiğimiz teli yüzde yüz tıkalı lezyonu geçtikten sonra bacak toplar damardan geldiğimiz bir tane basket kement sistemi ile tutarak bacaktaki damardan çıkarıyoruz. Bacak tarafından ilerleyerek tıkalı alanı balon ile genişlettik. Daha sonrada alt taraftan ilerleyerek stentlerimizi yerleştirmek sureti ile kapalı olan damarı açtık. Bu girişim Türkiye de çok nadir olarak yapılan işlemlerden birisi. Bu vakayı önümüzdeki günlerde yapılacak olan “Girişimsel Kardiyoloji Toplantısı”nda da ulusal düzeyde yayınlamayı düşünüyoruz” dedi.


Eklenme Tarihi:02.10.2015