HABERLER

HABERLER

Felç Geçiren Hasta Yürümeye ve Hareket Etmeye Başladı...


Fırat Üniversitesi hastanesinde felç geçiren hasta kapalı beyin damarlarının açılması ile yürümeye ve hareket etmeye başladı.

Geçtiğimiz günlerde yolda yürürken aniden düşüp sağ tarafından felç geçiren 26 yaşındaki Ferit Batur, Fırat Üniversitesi hastanesine kaldırıldı. Hastanın Acil serviste yapılan tetkiklerinde beyin damarlarının kapalı olduğu anlaşılınca hemen Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Emrah Aytaç tarafından ameliyata alındı. Fırat Üniversitesi Hastanesinde uygulanan özel yöntemle kapalı olan beyin damarları açılan Hasta Ferit Batur tedavisinin ardından bugün yürümeye ve hareket etmeye başladı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Emrah Aytaç, özellikle felç geçiren hastaların ilk 3 saat içerisinde Fırat Üniversitesi Hastanesine gelmelerinin yapılacak müdahalelerle kişilerin felç kalmaması açısından önemli olduğunu vurguladı.

Yrd. Doç. Dr. Aytaç, “ Ferit bey hastanemize sağ tarafında kuvvetsizlik nedeniyle müracaat etti. İlk iki saat hastanemiz acil servisinde kendisinin tedavisini yapıp müşeade altına aldık ve beyinde kapalı bir damar olduğunu tespit ettik. Hastamızı hızlı bir şekilde anjiyoya alarak, girişimsel yöntemle hastamızın kapalı olan beyin damarına ulaştık. Özel stendleme yöntemlerimizle tıkalı beyin damarını bularak açtık. Tıkalı olan damar açıldıktan sonra hastanın hareket etmeyen kolu ve bacağı hareket etmeye başladı. Hastanın anlaması ve konuşması bozuktu. Operasyon sonrası konuşması ve anlaması da düzeldi. Şuan servisimizde yürüyebilir halde kendisi. Buradan özellikle ilk 3 saat içerisinde felç geçiren hastalara kısa sürede hastanemize gelmeleri halinde bu sistem sayesinde tıkalı beyin damarları açılabilir ve kişilerin felç kalmasını önleyebiliriz” şeklinde konuştu.

Yürümeye başlayan hasta Ferit Batur ise, “Hastaneye kaldırıldığımda sağ tarafımı hissetmediğimi anladım. Daha sonra doktorlarımız bana yardımcı oldular. Şuan iyiyim yürüyebiliyorum. Yakın ilgilerinden dolayı Fırat Üniversitesi Hastanesine ve Doktorlarımıza teşekkür ederim” dedi.

Eklenme Tarihi:05.02.2016