HABERLER

HABERLER

Milyonda Bir Görülen Hastalığa Fırat Üniversitesi Hastanesinde Çare Bulundu...


Milyonda bir görülen median arkuat ligamant sendromu hastalığına çare bulmak için şehir şehir gezen Niğdeli 27 yaşındaki Kübra Suna Gezer, çareyi Fırat Üniversitesi Hastanesinde buldu.

Yaklaşık 10 yıldır karın ağrısı şikayeti olan ve son zamanlarda ağrılarının artması sonucu doktora giden Kübra Suna Gezer, çok nadir görülen bir hastalığa sahip olduğunu öğrendi. Bağırsağını besleyen ana damara diyaframın baskı yapmasıyla damarın yüzde 75 daralması sonucu median arkuat ligament sendromu denilen hastalığa yakalanan Gezer, tedavi için bir çok il ve doktor gezmesine rağmen bir sonuç alamadı. Gezer, Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Ziya Çetinkaya’nın hastalık üzerine yazdığı makaleyle karşılaştı. Makaleyi okuyan Gezer, eşi Mehmet Gezer ile birlikte Prof. Dr. Çetinkaya ile irtibata geçerek Niğde’den Elazığ’a geldi. Fırat Üniversitesi Hastanesinde Prof. Dr. Çetinkaya tarafından ameliyata alınan Gezer, laparoskopik yöntemle gerçekleşen operasyonun ardından sağlığına kavuştu.

Yaklaşık 10 senedir karın ağrısı şikayeti olduğunu belirten Gezer, “Sürekli karnım ağrıyordu. Yemeklerden sonra çok rahatsız oluyordum. 5, 6 aydır ciddi rahatsızlanmaya başladım ve karnım şişti. Daha sonra Kayseri’de bir hocaya muayene oldum. Kendisi şikayetimi dinlerken şüphelendi ve tomografi istedi. Bunun üzerine hastalık tomografi de çıktı” dedi.

Hastalığının çıkması üzerine genel cerrahi bölümünde tedavi edebilecek bir doktor aramaya başladıklarını anlatan Gezer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ankara, Kayseri, Konya’da birkaç hastaneye gittik, birkaç farklı doktorla görüştük. “Bu ameliyatı yapamayız” dediler. En son internetten araştırırken Fırat Üniversitesinde Prof. Dr. Ziya Çetinkaya’nın bir makalesini okudum. Daha sonra hocaya mail attım. Mailime dönüş yaptı. Kendisiyle telefonla görüştüm. ’Gelebilirsiniz, ameliyat olmanız gerekiyor’ dedi. Bizde Elazığ’a geldik. Dün ameliyat oldum. Bugün birinci günüm, çok şükür iyiyim” diye konuştu.

“HASTALIK ÜZERİNE ÇOK ARAŞTIRMA YAPTIK”

Eşinin hastalığından dolayı çok yer araştırdıklarını vurgulayan Mehmet Gezer, “Bu hastalık Türkiye’de çok nadir görülüyor. Bu konu üzerine çok araştırma yaptım. Hastalıkla ile ilgili internette dolaşırken Fırat Üniversitesinde Prof. Dr. Ziya Çetinkaya’nın makalelerini okudum. Buraya gelip hocayla görüştük. Oda bize, gönül rahatlığıyla bu ameliyatı yapacağını, hiç korkumuzun olmamasını söyledi. Gerçekten biz bu konuda ona inandık güvendik. Şuan çok mutluyuz. Herhangi bir sıkıntımız yok” ifadelerini kullandı.

PROF. DR. ÇETİNKAYA “NADİR GÖRÜLEN BİR DURUM”

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Ziya Çetinkaya, hastalığın nadir görülen bir durum olduğunu anlatarak şunları söyledi: "Hastalık doğumdan olmasına rağmen genelde 20’li ve 40’lı yaşlar arasında ortaya çıkıyor. Hastalık yemeklerden sonra olan karın ağrısı ve zayıflamayla kendini belli ediyor. Genellikle mide ve bağırsak incelmesi normal oluyor. Düşünülmediği ve nadir olduğu için geç tanı konulabiliyor. Bu hastalığın nedeni doğumsal olarak diyafram dediğimiz göğüs kafesiyle karnı ayıran yapının büyük damarı saran kısmının mide damarlarının çıktığı yere kadar inip orayı daraltmasından kaynaklanıyor. Bunun tedavisi ilk başta cerrahidir. O damarları daraltan bandın serbestleştirilmesi işlemi uygulanıyor. Bu açıkta yapılabilir ya da bizim yaptığımız gibi laporoskopik de yapılabilir. Üçüncü bir yöntem ise robotik ve laparoskopiğin kombine uygulandığı yöntemdir. Biz ikincisini uyguladık başarılı olduk. Ameliyattan sonraki birinci gününde genel durumu iyi ve ameliyat başarılı geçti. Bunu çektiğimiz tomografiyle belgeledik” dedi.


Eklenme Tarihi:16.03.2016