HABERLER

HABERLER

3. Fırat Romatoloji Sempozyum uYapıldıi...


Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Romatoloji Bilim Dalı ile Türkiye Romatoloji Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği ’3. Fırat Romatoloji Sempozyumu’ Malatya’da yapıldı.

Ramada Altın Kayısı Otel’de gerçekleşen ve Türkiye’nin önde gelen romatologları bilgilerini meslektaşlarıyla paylaştı. Sempozyuma üniversite ve halk sağlığı kurumlarında görevli çok sayıda hekim katıldı.

Sempozyumun düzenlenmesine öncülük eden Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Süleyman Serdar Koca, romatoloji dalının yeni kurulan ve tanınan bir dal olduğunu belirterek, halen bazı şehirlerde romatolokların bulunmadığını kaydetti.

Hedeflerinin romantizmal hastalıklara ulaşmak olduğunu ifade eden Koca, “Romantizmal hastalıklar birçok uzmanlık alanını ilgilendiren ve birçok uzmanlık alanının beraber tedavi etmesi gereken bir hastalık grubu. Bizim buradaki sempozyumdaki ana hedeflerimizden bir tanesi de bu. Farklı uzmanlık alanlarından hekimleri bir araya getirmek. Bu hekimlerin romatizmal hastalıklar hakkında bilgilerini tazelemek ve güncel tutmak” şeklinde konuştu.

Malatya İl Halk Sağlığı Müdürü Doktor Kemal Şener ise böylesi bir sempozyumun Malatya’da yapılmasının kendisini mutlu ettiğini ifade etti.

Şener, "Romatolojik hastalıklar aile hekimleri tarafından maalesef en az bilinen konuların başında geliyor. Teşhisi zor ama hastaları da oldukça fazla olan bir hastalık grubu olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle aile hekimlerinde romatolajik hastalıklar konusunda farkındalık oluşturulması bakımından sempozyumu önemsiyoruz” diye konuştu.

İnönü Üniversitesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Engin Burak Selçuk’da sempozyumun aile hekimlerinin hastalarla ilgilenme konusunda yol gösterici olduğunu söyledi.

5 oturum şeklinde gerçekleşen sempozyumda Türkiye’nin önde gelen romatologları bilgilerini meslektaşlarıyla paylaştı.


Eklenme Tarihi:24.05.2016