HABERLER

HABERLER

Bölgedeki Tek İyot Tedavi Merkezi Fırat Üniversitesi Hastanesinde...


Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tansel Ansal Balcı, Nükleer Tıp alanı olarak 2011 yılından beri Tiroit kanserlerinin tedavisinde kullanılan iyot 131 uygulayan bölgedeki tek merkez olduklarını belirterek, bu nedenle merkezlerinde çevre illerden çok sayıda hastanın tedavi gördüğünü söyledi.

Nükleer Tıp’ın Radyoaktivite bazı hastalıkların teşhis ve tedavisinde kullanan bir bilim dalı olduğunu belirten Doç. Dr. Balcı, “ Nükleer Tıpta radyoaktivite insan sağlığına fayda sağlaması açısından ve de daha çok hastalıkların teşhisinde kullanılmaktadır. Ayrıca radyoaktif maddeleri ilaç özellikli maddelerle birleştirerek hastalıkların tedavisinde de kullanmaktayız. Teşhiste kullandığımız radyoaktiviteyi insan sağlığına zarar verebilecek özellikte olmayacak şekilde yani hastalara düşük dozlarda vermekteyiz. Kullandığımız radyoaktif maddeler zamanla vücuttan atılabilme özelliği taşıyor. Bu nedenle yeni doğan bebeklere ve hamilelere bile kullanabileceğimiz bir özellikte” dedi.

Hastalıkların teşhisinde Gama Kamera ve Sintigrafi görüntüleme yöntemlerini kullandıklarını ifade eden Doç. Dr. Balcı, “Hastalıklarda tanı yöntemimiz gama kamera dediğimiz cihazla ve Sintigrafi dediğimiz görüntüleme yöntemimiz var. Bu görüntüleme yöntemimiz radyoloji ile benzerlik gösteriyor. Radyolojide x ışınları kullanılırken Nükleer Tıpta radyoaktif özellikte gama ışınlarını kullanıyoruz. Kullandığımız cihazlarımızda radyoaktivite yok. Hastaya direkt radyoaktif maddeyi damar yoluyla ve ağız yoluyla, çeşitli vücut boşluklarında vererek hastadan gelen ışınları görüntülüyoruz. Böylece organların fonksiyonlarını görüntüleyebilmemiz mümkün hale geliyor. Radyolojide daha çok anatomik görüntüleme kullanılırken Nükleer Tıpta organların ne kadar çalıştığını, iyi çalışıp çalışmadığı hakkında bilgi sahibi oluyoruz.

Nükleer Tıp birçok organın hastalıklarında görev alabiliyor. En çok gündemimizde yer alan hastalık guatr dediğimiz tiroit bozukluklarının tanısında ve tedavisinde kullanmaktayız. Bunun dışında böbrek hastalıkları, kalp hastalıklarında, beyin hastalıklarında, akciğer gibi organların hastalıklarda görüntüleme sağlanabilen bir bilim dalı. Nükleer tıp genellikle tiroit bozukluklarının ve kanserlerinin tedavisinde ve yine birçok onkolojik hastalığında tedavisinde kullanılmaktadır.

Nükleer Tıp bölümümüz hastanemizde 2003 yılında kuruldu ve hizmet vermeye başladı. İlk kurulduğumuzda eski bir gama kameramız vardı. Daha sonra bu cihazımız 2007 yılında yenilendi. Bu cihazımızla Sintigrafik görüntülemelerimizi yapıyoruz. Yine Nükleer Tıpta kemik ölçümleri yapıyoruz. 2011 yılından beri Nükleer Tıp’ta bölgede tek iyot tedavi merkezeyiz. Tiroit kanserlerinde tedavisinde iyot 131 dediğimiz radyoaktif maddeyi kullanıyoruz. Çevre illerden hastalar iyot tedavisi için merkezimize geliyorlar. Bölgeye hitap ettiğimiz için çok yoğun çalışıyoruz genellikle yatak sayımız yetmiyor. Elimizdeki mevcut imkânlarla hastalarımıza en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz. Bölümde iki hoca olarak çalışmaktayız. İyot tedavisi verdiğimiz hastaların aynı zamanda polikliniklerini de vererek hastaları takiplerini yapıyoruz” dedi.


Eklenme Tarihi:17.07.2017